BC Kalev/Cramo on Eesti professionaalne korvpalliklubi, mis osaleb Eesti-Läti Korvpalliliigas,Korvpalli Meistriliigas, FIBA Europe Cup sarjas ja Kaamos Karikavõistlustel. Meeskonna koduhall on Kalevi Spordihall ning suuremaid mänge peetakse ka Saku Suurhallis.

Klubi loodi 1998. aastal nimega Canon ENM, aasta hiljem muudeti nimi Ehitustööriistaks. Pärast Meistriliiga võitmist 2005. aastal renditi AS Kalevile kuuluv kaubamärk BC Kalev ning klubi nimeks sai BC Kalev/Cramo.

BC Kalev/Cramo näol on tegemist ühe viimaste kümnendite edukaima Eesti võistkonnaga, võidetud on 13 Eesti meistritiitlit, kaheksa Eesti karikat ning üks Eesti-Läti liiga tiitel.

1998–2003. Rasked algusaastad

Canon ENM liitus juba esimesel hooajal Meistriliigaga. Meeskond koosnes kuni 18-aastastest mängijatest, peatreener oli Allan Dorbek . Avahooaeg ebaõnnestus, põhiturniiri jooksul ei saadud ühtegi võitu ning see lõpetati kindlalt viimastena, kogudes 25 mängust 25 kaotust. Väljalangemismängudes saadi esimene võit, kui alistati Puuviljaparadiis 61:46, kuid viimasest kohast see siiski neid ei päästnud. Hooaja lõppedes nimetati klubi ümber Ehitustööriistaks.

Ka klubi teine hooaeg Meistriliigas ei läinud hästi. Kaotati järjest 28 kohtumist, vaid hooaja kaks viimast mängu võideti. Meistriliiga lõpetati viimase (seitsmenda) kohaga, lõpptulemusena saadi 30 mängust kaks võitu ja 28 kaotust. Lähim konkurent ning väljalangemismängude koht jäid kolme võidu kaugusele. Kahe esimese aasta Meistriliiga põhiturniiri mängude saldo Ehitustööriistal oli 55. mängust kaks võitu.

Järgmise hooaja algus oli klubile paljulubav. Esimesest kuuest mängust võideti kolm, sealhulgas kaks võõrsil. Kuid heale algusele järgnes allakäik. Järgnenud 14 mängust võideti vaid 2 ning hooaja lõppedes oli 35 mängust saadud 10 võitu, mis tähendas Meistriliiga eelviimast ehk seitsmendat kohta. Väljalangemismängudele pääsemisest lahutas meeskonda 5 võitu.

2001/2002 hooajal osaleti lisaks Meistriliigale ka karikavõistlustel, kus saadi 11. meeskonna hulgas viimane koht. Ka Meistriliiga ei alanud hästi, hooaja algul kaotati 12 mängu järjest, kuni viimaks võideti TTÜ – A Le Coqi. Hooaja teine pool ei läinud sugugi paremini, võitu maitsti vaid kahel korral, TTÜ ja KK Rakvere vastu. Hooaeg lõppes kümne järjestikuse kaotusega. Põhiturniiril saadi seega kolm võitu ja 27 kaotust, millega jäädi viimasele kohale. Mängud ei olnud aga veel läbi, sest Meistriliigas pääsesid uuendusena väljalangemismängudele kõik meeskonnad. Veerandfinaalis mindi kokku põhiturniiril teise koha saanud Tallinna Kaleviga. Kahe võiduni mängitud seerias kaotas Ehitustööriist kindlalt mõlemad mängud. Järgmisena kohtuti TTÜ-ga ja BC Hortoniciga, et välja selgitada 5.–7. koht. Esimeses mängus alistas Ehitustööriist üllatusena Hortonicu, keda peeti hooaja algul meistritiitli suursoosikuks, skooriga 74:57. TTÜ-ga mäng aga nii kergelt ei läinud ja vastu tuli võtta 20-punktine kaotus lõppskooriga 99:79. Kuna TTÜ alistas ka Hortonicu, saavutas Ehitustööriist Meistriliigas kuuenda koha.

2002/2003 võeti taas osa nii karikavõistlustest kui ka Meistriliigast. Karikavõistlustel jäi meeskonna laeks veerandfinaal. Meistriliiga algas Ehitustööriistale raskelt. Esimesed kaks mängu kaotati rohkem kui 35 punktiga. Esimesest kaheksast mängust võideti kolm. Hooaja lõpp aga läks veel kehvemini. Viimasest 16 kohtumisest võideti ainult kolm, sealhulgas võideti üllatuslikult põhiturniiri võitjaks tulnud TÜ Rocki. Põhiturniiri lõppedes kogus Ehitustööriist 24. mängust kuus võitu ja 18 kaotust. Vahegrupis võitis klubi neli ja kaotas kaks mängu, kuid sellest ei piisanud, et jõuda väljalangemismängudele, ning kokkuvõttes saadi Meistriliigas taas seitsmes koht.

2003–2006. Uued tuuled ja klubi tõus

Meeskonna peatreeneriks sai Maarten Van Gent, kes juba klubi algusest saadik oli abitreeneriks. Karikavõistlused algasid meeskonnale hästi, kui kaheksandikfinaalis alistati Hesperid koguni 242:37. Kaotus tuli vastu võtta poolfinaalis Tallinna Kalevilt ning jäädi kokkuvõttes jagama kolmandat ja neljandat kohta. Meistriliigagi algas hästi, esimesest kümnest mängust võideti viis ning ka hooaja lõpp läks hästi. Põhiturniiri lõpuks oli Ehitustööriist võitnud 24 mängust 11 ja kaotanud 13, millega tuldi neljandale kohale. Vahegrupis, aga nii hästi ei läinud ning 6. mängust võideti vaid üks, kuid sellest piisas, et pääseda väljalangemismängudele. Veerandfinaalis, kus mängiti kahe võiduni, mindi vastamisi Pirita TOP Spaga. Väga pingelistes mängudes jäi Ehitustööriist siiski Piritale alla. 5.–6. koha mängus mindi vastamisi Tallinna Kaleviga, kellele varem oli kaotatud karikavõistluste poolfinaalis. Seekord võttis võidu Ehitustööriist lõppskooriga 89:68. Suurima panuse andis võitu Veljo Vares, kes viskas 27 punkti. Kokkuvõttes saadi Meistriliigas viies koht, mis oli klubi ajaloo parim tulemus.

2004/2005 hooaja algul otsustas Maarten van Gent treeneri ametist loobuda ning selle võttis üle taas Allan Dorbek. Karikavõistlustel jõuti veerandfinaali, kus mindi taas kokku Tallinna Kaleviga. Lisaajal suutis Kalev mängu oma kasuks pöörata ja võita 114:111 ning Ehitustööriist ei suutnud oma eelmise aasta tulemust korrata. Meistriliiga algas aga hästi. Esimesest kaheksast mängust võideti viis, kuid hooaja teine pool läks veel paremini. Ülejäänud kaheksast mängust võideti koguni seitse ning põhiturniiri lõpuks koguti 16 mängust 12 võitu ja neli kaotust, millega jäädi teisele kohale. Vahegrupis mindi kokku TÜ/Rockiga ning mängiti kaks mängu, millest Ehitustööriist võitis mõlemad. Veerandfinaalis ja poolfinaalis võitis meeskond kõik kohtumised. Finaalseerias, mida mängiti nelja võiduni, mindi taas kokku TÜ/Rockiga. Väga võrdsetest mängudest väljus võitjana Ehitustööriist, kes võitis viimase mängu 66:55 ja kogu finaalseeria 4:3. Meeskond tuli esimest korda meistriks. Samal hooajal võeti osa ka Balti Liigast, kus võideti 18 mängust 8 ning jäädi põhiturniiril seitsmendaks.

Järgmine hooaeg läks veelgi paremini. Klubi uueks nimeks sai BC Kalev/Cramo ja peatreeneriks Aivar Kuusmaa. Karikavõistlustel jõuti esmakordselt finaali, kus alistati eelmisel hooajal finaalseerias vastaseks olnud TÜ/Rock tulemusega 70:64. Meistriliiga põhiturniiril tuldi kindlalt esimeseks, võites 24 mängust 21. Lähim konkurent TÜ/Rock kogus 18 võitu, kaotades kõik Kaleviga mängitud mängud. Põhiturniiri võitjana liitus Kalev väljalangemismängude turniiriga alles poolfinaalis, kus alistati kolme võiduni peetavas seerias Pirita BM, mängudega 3:0. Finaalseerias tuli vastaseks taas Tartu Ülikool/Rock. Finaalmängud algasid Kalevile kehvasti. Esimesed kaks mängu, mis peeti kodus, kaotati, kuid siis suudeti ennast koguda ja järgmised kaks mängu Tartus võita, mille tulemusena oli nelja mängu järel seeria viigis 2:2. Viies mäng peeti taas Tallinnas Saku Suurhallis 4200 pealtvaataja ees. Mäng oli ootuspäraselt väga tasavägine. Üheksa sekundit enne viimase veerandaja lõppu tabas Rocki leegionär J. S. Nash vabavisked ning viis Rocki ette 67:68. Kuid viimasel sekundil tabas Kalevi mängija Howard Frier keskpositsiooni viske ning Kalev võitis mängu 69:68 ja läks seeriat juhtima 3:2. Järgmine kohtumine Tartus Kalevil ebaõnnestus ja tuli vastu võtta 17-punktine kaotus. Viimane mäng peeti Tallinnas 7200 pealtvaataja ees. Kohtumine oli taas tasavägine, kuid Kalev suutis mängu oma kasuks pöörata ja võita kohtumise tulemusega 69:68. Sellega kindlustati teist aastat järjest meistritiitel. Välisliigades Kalevil nii suurt edu ei olnud. Balti liigas tuldi üheksandaks ning FIBA Eurocupil jäi laeks esimene ring.

2006–2010. Esimesed välistreenerid

Kuusmaa asemele toodi uueks peatreeneriks legendaarne serblane Veselin Matic. Meistriliiga hooaeg möödus Kalevil suurema eduta. Põhiturniiri jooksul saadi 31 võitu ja 5 kaotust, nendest 3 tuli Rocki vastu. Selle tulemusena lõpetati põhiturniir teise kohaga. Kohamängudel, veerandfinaalis ja poolfinaalis võideti kõik kohtumised, kuid finaalis Rocki vastu ei võidetud rohkem kui 2 mängu. Karikamängud möödusid klubile edukamalt ja võideti endale teine järjestikune Eesti karikas. FIBA EuroCupis jõuti teise alagrupiturniirifaasi.

2007/2008 hooaeg möödus sarnaselt eelmisega. Põhiturniiril saadi jälle teine koht ning jälle kaotati Rocki vastu 3 mängu. Ka seekord ei tekkinud probleeme veerand- ja poolfinaalides, kuid finaalis Rocki vastu klubi mängud ebaõnnestusid ning ei võidetud ühtegi mängu. Karikamängudel tegutseti kindlamana ja võideti kolmas Eesti karikas järjest. Euroopas osaleti seekord ULEB Cupil, kus alagrupiturniirilt edasi ei jõutud

Järgneval hooajal palgati peatreeneriks serblane Nenad Vucinic, kelle juhtimisel võitis meeskond viienda järjestikkuse Eesti karika ning tõi finaalseerias 4:2 võiduga Tartu üle Eesti meistritiitli tagasi Tallinnasse. 

2009. suvel liitus klub VTB Ühisliigaga, mis jättis märgi ka Meistriliiga põhihooajale. Detsembris lahkus Vucinic peatreeneritoolilt ning juhendamise võttis üle senine abitreener Alar Varrak. Meeskond lõpetas põhiturniiri alles neljanda kohaga, mis tähendas poolfinaalis vastu minemist Tartuga. Peale kaotust Tartule alistati pronksimängus TTÜ meeskond ning hooaeg lõpetati kolmanda kohaga. 

2010–2017. Kuldne ajastu

Aivar Kuusmaa toodi 2010/11 hooajaks tagasi meeskonna peatreeneri toolile ning BC Kalev/Cramo võitis Eesti Meistriliiga põhiturniiri, läbis play-offi kaotuseta ja tuli Eesti meistriks.

Gregor Arbeti ja Tanel Soku juhtimisel kaitsti Eesti Meistritiitlit ka 2011/12 hooajal, alistades Tartu Ülikool 4:0. 

2012/13 hooaja novembris lõpetati osapoolte kokkuleppel peatreener Aivar Kuusmaga koostöö ning tema asendajaks sai jällegi abitreener Alar Varrak, kelle juhendamisel suudeti võita teine järjestikune Eesti meistritiitel ning kolmas koht Balti liigas. 

Järgneval hooajal osaleti Frank Elegari, Vlad Moldoveanue ja Rain Veidemani juhtimisel Eurocupi sarjas, kuid alagrupiturniirilt edasi ei jõutud. Koduses liigas võideti kolmas järjestikune meistritiitel.

2014/15 hooaja Eesti meistrivõistluste finaalseerias vannuti 1:4 alla TÜ/Rock meeskonnale ning hooaeg lõpetati hõbemedalitega.

Alar Varrak aitas meeskonna järgmisel hooajal viienda Eesti Karikavõiduni ning taastati Eesti Meistri staatus, kui finaalseerias alistati tartlased 4:1. 

2016/17 hooaja Eesti meistrivõistluste finaalseerias oli Kalev/Cramo vastaseks esmakordselt, senise Tallinn-Tartu derbi asemel, AVIS Utilitas Rapla. Finaalseeria võideti kindlalt 4:0 ning samuti tõsteti peakohale Eesti Karikas.

 

2017–2022. Lähinaabritest välistreenerid

2017/18 hooaja novembris vahetati senine peatreener Alar Varrak leedulase Donaldas Kairyse vastu, kelle juhtimisel alistati Tartu finaalis 4:0 ning võideti järjekordne meistritiitel. 

2018. aastal loodi Eesti-Läti korvpalliliiga. BC Kalev/Cramo lõpetas esimese, 2018/19 hooaja kolmanda kohaga, kaotades Tallinnas toimunud Final4 poolfinaalis Riia VEFile ning alistades pronksimängus BK Ogre meeskond. Arnett Moultrie vedamisel jõuti esmakordselt VTB Ühisliiga play-offi, kus kaotati 0:3 Kaasani Unicsi meeskonnale. Koduse meistriliiga finaalis tuli üllatusena vastu Tallinna Kalevi meeskond, kes alistati 3:0 ning tõsteti järjekordne meistritiitel pea kohale. 

Kairys lahkus suvel meeskonna juurest ning uueks peatreeneriks sai lätlane Roberts Štelmahers. 2019/20 hooajal oli klubi heas seisus nii VTB Ühisliigas kui ka Eesti-Läti liigas, kuid COVID-19 viirus lõpetas hooaja enneaegselt, nii et tiitleid välja ei jagatud. 

Järgneval hooajal oli meeskonnas tagasi varem klubi särki kandnud Chavaughn Lewis, lisaks liitusid meeskonnaga Marcus Keene, Maurice Kemp ja Devin Thomas ning klubi tegi kuldse hooaja – esmalt võideti Eesti Karikas, millele järgnes esimene Eesti-Läti Korvpalliliiga võit, kui Riias toimunud finaalis alistati VEF. Hooaja lõpus võideti järjekordne Eesti meistritiitel finaalseerias 3:1 Pärnu Sadama vastu.

2021-22 hooaeg algas taas Roberts Štelmahersi juhendamisel. Esmakordselt Tallinnas toimunud korvpalli Champions League kvalifikatsiooniturniir võideti ning tagati koht põhiturniirile. Eurosarjas saavutati kaks võitu ning paar väga valusat kaotust ning edasi ei jõutud. Detsembris Tartus toimunud Eesti karikavõistluste finaalis tuli Kalev/Cramol üllatuslikult alla vanduda Tartu Ülikool Maks&Moorits meeskonnale.

24. veebruar 2022 astus BC Kalev/Cramo VTB Ühisliigast välja.

Eesti-Läti korvpalliliiga veerandfinaalis kaotati üllatuslikult Pärnu Sadama meeskonnale, mis tähendas, et Final4 turniiri uksed jäid Kalev/Cramole suletuks. Korvpalli meistriliiga poolfinaalis oli taaskord vastaseks Pärnu, kelle vastu mindi kolme võiduni peetavat seeriat 2:0 juhtima, kuid siis kaotati kolm mängu järjest ja hooaeg lõpetati pronksmedalitega peale TalTech/Optibeti alistamist pronksiseerias. 

2022–… Uue näoga klubi

2022. suvel asus meeskonda juhendama äsja Pärnu Sadamaga meistritiitli võitnud Heiko Rannula. Hooaega alustati FIBA Europe Cup kvalifikatsiooniturniiril Leedus Jonavas, mis võideti ja kindlustati koht põhiturniiril.

Detsembris Kaamos Karikavõistlustel Narvas alistati finaalis Viimsi/Sportland meeskond ning Heiko Rannula juhendamisel võideti hooaja esimene tiitel.

Eurosarjas tehti ajalooline hooaeg pääsedes tugevates alagruppides kahe parema hulka ning jõudes edasi järgmistesse voorudesse, alistades nii Itaalia, Hollandi, Ukraina kui ka Saksamaa meistriliiga klubisid. Veerandfinaalis võideti kahes omavahelises mängus Saksamaa Brose Bamberg meeskonda ning poolfinaalis tuli vastaseks Cholet Basket Prantsusmaalt. 

Esimeses mängus Tondiraba jäähallis võideti 5400 pealtvaataja ees (mis oli ka antud hooaja sarja publikurekord!) Cholet Basket seisuga 80:73. Prantsusmaal näitasid vastased võimu ning BC Kalev/Cramo laeks jäi koht poolfinaalis. 

Eesti-Läti korvpalliliiga Final4 eel selgus, et Prantsusmaa transporditööliste streigi tõttu ei saa meeskond tagasi Tallinna lennata, mille järel meeskond reisis rendiautodega Brüsselisse, et sealt otse Eesti-Läti korvpalliliiga poolfinaalmängule lennata. Selle seiklusega oli finaalturniir meeskonna jaoks rikutud: esmalt vannuti alla Riia VEFile ning pronksimängus Tartu Ülikool Maks/Moorits meeskonnale. 

Koduses meistriliigas alistati finaalseerias tartlased ning toodi tiitel tagasi Tallinnasse.