Üks ja ainus Balti derbi

Jõulueelses Tallinnas rullub pühapäeval lahti suurim vastasseis Baltikumi klubikorvpallis, kui BC Kalev/Cramo võõrustab põlist rivaali Riia VEFi. Loodetavasti õnnestub kodumeeskonnal publikule ka jõulukingitus teha, sarnaselt kolme aasta tagusele kohtumisele, kui samuti vahetult enne jõule VEF (numbritega 88:85) alistati.

VEFi mäng on sel hooajal olnud äärmuslikult hüplik – nii on tabelis suured kaotused Himkilt (miinus 40) ja Parmalt (miinus 18), aga ka väärikad etteasted Zeniti (miinus üks) ja Jenissei (pluss 27) vastu. Koduliigas on kevadel võimsalt Läti meistriks tulnud meeskond seitsmest mängust kaotanud juba kaks (Ogre ja Ventspilsi vastu). Ühisliiga pingereas on Läti esiklubi hetkel ühe võidu ja kuue kaotusega eelviimane, nii et mängus on muuhulgas ei midagi vähemat kui see, kumb läheb aastavahetuspausile punase laterna positsioonis. Kalevi ja VEFi viimase kolme aastas jõudude vahekord on 3:3, seejuures on kumbki meeskond võitnud kolmest kodumängust vaid ühe. Kevadel võimsa ülekaaluga Läti meistriks tulnud, kuid eurosarjadest loobunud VEF on komplekteeritud pealtnäha eelkõige koduse liiga käekäiku silmas pidades. Rahvusvaheliselt tuntud tähti või Läti koondise põhitegijaid (nagu eelmistel hooaegadel) meeskonnas pole. Ainsad kolm välismaalast on hetkeseisuga Mehhiko koondislane, eelmist hooaega Iisraelis alustanud, kuid põrunud Alexander Perez (24, 191), kes mängus Jenissei vastu hiilgas 16 korvisööduga; novembri keskel klubiga liitunud Corey Hawkins (26, 190, NBA-staari Hersey Hawkinsi poeg), kes eelmisel aastal mängis erilise särata Itaalias ja Belgias ning oma VTB-debüüdis Parma vastu tabas 2/10; ning varemgi VEFis mänginud leedulane Arnas Labuckas (30, 205), kelle „parim enne“ vähemalt statistika põhjal hakkab läbi saama.

Klubi suurim korvikütt ja parim lauavõitleja on seni olnud endiselt noor, kuid juba kogenud Mareks Mejeris (26, 207), kelle keskmised on 11,4 punkti ja 5,1 lauda, kes teeb tänavugi oma keskpärast viskekätt arvestades liiga palju kaugviskeid (8/25) ega kujuta endast väga suurt ohtu ka vabaviskejoonel (16/25). Lisaks mainitutele on enim mänguminuteid teeninud vanameister Kristaps Janicenoks (34, 196, seni keskmiselt 5,6 punkti), sel hooajal ohtlikult hea visketabavusega silma paistev Artis Ate (28, 192, kaugelt seni 10/16!) ja noor tsenter Ilja Gromovs (23, 208, seni keskmiselt 8,6 punkti ja 3,9 lauda). Ka veteran Kaspars Berzins (32, 213) ja kunagine tulevikulootus Kaspars Vecvagars (24, 190) võiksid teoorias Kalevile ohtu kujutada, kuid seni on nende hooaeg kulunud vigastustest taastumisele. Peatreenerina tegutseb kolmandat hooaega Janis Gailitis.

Ühisliiga resultatiivsustabelis on VEF eelviimane (Kalev – 8.), autsaidrite hulka kuulutakse nii viske- kui kaugvisketabavuse arvestuses. Pallikaotusi on tehtud keskmiselt isegi rohkem kui Kalev, kelle puhul just see statistiline näitaja ometi enim muret valmistab. Samas on tegemist visade lauavõitlejatega, kelle indu loodetavasti suudab peatada pühapäevane sünnipäevalaps Bojan Subotic.

Niisiis vähemalt paberil näib VEF olevat Ühisliigas nõrgimate meeskondade seas – loodetavasti toob see teadmine ja reaalne võidušanss Saku Suurhalli publikut täis ning aasta 2017 lõpetatakse võidukalt.