Kuressaares on Eestis ainulaadsed korvpalliväljakud

MTÜ Saaremaa Korvpalli ja Siim Hiie eestvedamisel oktoobris lõppenud projekti tulemusena läbisid kolm Kuressaares asuvat korvpalliväljakut uuenduskuuri, neist kahe väljaku korvilaudadel ilutsevad siin sirgunud korvpallitähtede kujutised.

Algselt pidi projektiga ühele poole saama maikuus. Kuna ehitajatel olid käed tööd täis, lükkus valmimine sügisesse. “Ei tahtnud ülejala ka teha. Need hinnapakkumised, mis tulid maikuuks, osutusid oluliselt kallimaks kui hiljem,” selgitas MTÜ Saaremaa Korvpall üks eestvedajaid Raigo Sooär. Kokku taotles MTÜ eelmise aasta Kuressaare linna kaasavast eelarvest 9900 +km eurot, mille eest tehti korda kolm väljakut. Algses projektis olnud Kuressaare Gümnaasiumi ja Vanalinna Kooli väljakutele tõmmati linna poolt pidurit kuna need väljakud lähevad lähitulevikus suuremalt ümbertegemisele. Korvpallilaudade, mängujuhiste kujunduse ja trükkimise eest hoolitses Zukker Disain OÜ.

Smuuli tänavale Tooma Konsumi taha korvpalliväljakule paigaldati laste korvid koos uute metallkonstruktsioonidega. “See väljak paistab olevat kõige intensiivsema kasutusega. Seal on korvikõrgused paigaldatud kõrgusele 2,60 m. mis sobib väiksematele lastele vanuses kuni 12. Õhtuti käivad seal paljud mängimas,” ütles Sooär. Teised kaks väljakut, mis korda said, asuvad üks Tuulte Roosis ning teine J. Smuuli ja Tallinna tänava ristmiku lähedal.

Tähed Smuulis sirgunud

Neist viimati mainitu valisid projekti algatajad välja sellepärast, et sealt on välja kasvanud Eesti tasemel korralikud mängumehed, nagu näiteks Marko Ool ja Rene Kiil. Ka nemad alustasid just sellelt väljakult, mängides suviti hilisõhtuteni. Korvilaudadel on kujutatud ühel laual Rene Kiil ja teisel Indrek Kajupank, Tuulte Roosi väljakul ilutsevad korvilaudadel Mario Paiste ja Tormi Niits. Lisaks on kummaski paigas laudadel kirjas, kus nad on mänginud ning milliseid tiitleid võitnud.

“Nemad kõik on Saaremaal kas põhikooli või keskkooli lõpetanud ning jõudnud mängijana Eesti meistrivõistlustest kõrgemale tasemele,” põhjendas Saaremaa spordikooli noorte korvpallijuht Siim Hiie valikut.

“Ka korvpallilaagritesse on nemad treeneritena appi tulnud ning on lastele eeskujuks,” täiendas  Sooär. Saaremaa spordikoolis ja Kärlal tegutseb Hiie juhendamisel praegu neli treeningugruppi, milles kokku harjutab ligi 60 last.

Korvi konstruktsiooni külge on kinnitatud juhend mängule “Viis miinust”, mis seisneb selles, et kui üks mängija viskab palli teatud kohast korvi, peavad teised samuti tabama. Kui nad palli korvi ei saa, märgitakse kirja miinus.

Kristjan Kanguri jälgedes

Väljakule on asfaltkattele kollase värviga tehtud korvpallur Kristjan Kanguri jalatsi järgi jalajäljed, et oleks kergem aru saada, kust visata ega teki vaidlust, kust eelmine täpselt palli korvi saatis. “Nii on lastel väljakultel huvitavam. Muidu tuleb laps väljakule ja küsib, mida ma siin teen. Ning kes ei tahaks astuda Eesti ühe parema korvpalluri jälgedes” leidis Hiie. Värviga jalajäljed on kõigil kolmel väljakul. Korvpallilaudadel on ka üleskutse treeningutele ning kust saab selle kohta infot.

MTÜ Saaremaa Korvpall tegi taotluse ka tänavuse aasta Kuressaare kaasavasse eelarvesse, et saada sealt 25 000 eurot korvpalliväljakutele FIBA sertifikaadiga plastkatte paigaldamiseks. MTÜ sai Saaremaa vallast positiivse tagasiside, et nende jätkuprojekt on jõudnud hääletusvooru.

Kokku läheksid uued katted maksma üle 35 000 euro. Uus kate on plaanitud Tooma Konsumi väljakule ning Tehnika ja Tallinna tänava ristmiku lähedal asuvale väljakule. Alternatiivseks variandiks on sile asfaltkate. Praegune kate väljakutel on ebatasane asfalt ja kohati auklik, mis ei ole kasutajasõbralik ning mängides võib tekitada vigastusi.

“Igas terviselinnas peab vähemalt üks korralik korvpalliväljak olema. Pihtlas on puitalusega väljak ja mult küsitakse, miks taolist väljakut Kuressaares ei ole,” ütles Sooär.