See päev on kohe-kohe käes!

Suurim intriig ja põnevaim vastasseis Eesti spordis saab järjekordse vaatuse. Teisipäeval algab Alexela Korvpalli Meistriliiga finaalseeria BC Kalev/Cramo ja Tartu Ülikooli vahel. 1998.aastal meistriliigaga liitunud Kalev/Cramole on see 13. kord finaalis mängida. Tuleb loota, et maagilise tähendusega number osutub õnnelikuks. Seni on klubi kontol üheksa kulda, kolm hõbedat ja üks pronksmedal. Tartlased mängivad finaalis 18. korda – nende saak alates aastast 1996, mil mürinal medalinõudlejate sekka (ja peagi ka tippu) tagasi tuldi, on seitse kulda, kümme hõbedat ja neli pronksi. Omavahel kohtutakse finaalis 12. korda. Eranditeks olid mäletatavasti kevaded anno 2010, mil tartlased rassisid finaalis Tarvasega, ning 2017, kui esmakordselt mängis finaalis Rapla meeskond.

Finaalseeriate senine seis on Kalev/Cramo kasuks 8:3, mängude kaupa 35:21. Korra said tartlased kuiva võidu, kalevlased on samaga hakkama saanud koguni neljal korral. Vaid kaks finaalseeriat on olnud sajaprotsendiliselt Suure Finaali nime väärt – nii 2005 kui 2006 läks meistri selgitamiseks vaja seitset mängu. Võimalik, et õigus on neil, kes leiavad, et just need kaks hooaega tähistavad koduse meistriliiga populaarsuse kõigi aegade kõrgperioodi. Loodetavasti tulevad need ajad tagasi, kus isegi Saku Suurhallis kõik soovijad istuma ei mahu…

Kuigi Kalev/Cramol on tänavuses finaalseerias koduväljaku-eelis, ei saa seda ajaloo põhjal ilmtingimata eeliseks pidada. Omavahelise suure vastasseisu aegsest 56 finaalmängust on kodumeeskond võitnud pooled. Samas on meistritiitel seitsmel korral kindlustatud kodupubliku silme ees ja neli korda võõrsil. Vaatamata sellele, missuguste numbritega tänavune finaalseeria lõpeb, saab korvpalliajaloo vastne peatükk olema omajagu nostalgiline. Mine tea, kas näemegi veel kunagi finaalseerias teineteiselt mõõtu võtmas Eesti korvpalli selle sajandi suurkujusid: ühel pool Gregor Arbet ja Kristjan Kangur versus Tanel Sokk ja Janar Talts, kes kõik juba rohkem kui 15 aastat tagasi meistriliigaga liitusid… Janari Jõesaare ja Martin Dorbeki, aga miks mitte Kristjan Kitsingu kätes on võimalus näidata, et põlvkonnavahetus on möödas ning lisada oma panus intriigi, mis korvpalliajakirjanikke igal kevadel finaalseeria ajal vaevanud – kuidas küll leida statistika virvarrist võimalus, jätmaks MVP auhind välismaalase asemel Eesti korvpallurile. Senine seis selles arvestuses on 6:6 (auhinda antakse alates aastast 2006).

Kui Kalev/Cramo – juba praegu Eesti korvpalli moodsa ajaloo (alates taasiseseisvumisest) edukaim klubi – jahib oma kümnendat meistritiitlit, siis Gregor Arbeti sihikul on kaheksas tiitel (rekordimees on Aleksei Tammiste, kel kuldmedaleid kümme), Tanel Sokul omakorda seitsmes. Arbetil – kuigi ta ise seda ilmselt ei tea, on sihikul teinegi kõlav saavutus, vähemalt statistilises mõttes. Nimelt võib temast finaalseeria käigus saada Kalev/Cramo kõigi aegade suurim korvikütt mängudes tartlaste vastu. Kalev/Cramo ja Tartu Ülikool on alates hooajast 1998/99 omavahel kohtunud 166 korda. Veel on ees tartlased numbritega 84:82 – seda eeskätt seetõttu, et Canon/ENM ja Ehitustööriist ei suutnud oma algusaegadel, s.o. esimeses 21 omavahelises mängus Tartust jagu saada. Sestsaadik on aga vahet jõudumööda vähendatud ning saab näha, kas koos finaalseeriaga saab lõpu ka tartlaste valitsusaeg omavaheliste mängude arvestuses.

Suure vastasseisu Suureks Veteraniks tuleb pidada Tanel Sokku, kes on kaasa teinud täpselt 100 mängus (hilinenud õnnitlused!) ja visanud neis kokku 751 punkti (neist 538 Kalev/Cramo särgis). Skoori mõttes on enamat suutnud vaid kaks meest: kuuekordne meister Rait Keerles, kes kogus 91 mänguga 843 punkti ja Arbet, kes 97 tartlaste vastu peetud mängus visanud kokku 835 punkti. Nii et kui tervis vähegi lubab, võib ka Gregor finaalseeria ajal saada kirja sajanda Tartu esindusmeeskonna vastu peetud kohtumise, aga mis ehk isegi peamine – kerkida ses vastasseisus enim punkte visanud kalevlaseks.

Kui vaadata eraldi finaalmänge ja neis visatud punkte, siis siin on Arbet juba klubi rekordimeheks saanud. Gregor on mänginud 39 finaalmängus ja visanud neis 385 punkti. Rait Keerles jääb alla ligi saja punktiga, kolmas on 202 punktiga Howard Frier. Jaht kümnendale tiitlile, 12.finaalseeria Kalev/Cramo ja Tartu vahel ning 57. omavaheline finaalmäng algavad teisipäeval kell 19.00