Aasta avapauk – Himki skalp on võetud!

Kunagi pidi see juhtuma ja suurepärane, et see juhtus just nüüd!

Suur ja võimas BC Himki, Euroopa absoluutne tippklubi, kellele Kalev/Cramo oli kaotanud kõik seni peetud 12 mängu, lahkub Tallinnast noruspäi. Täiuslik sooritus avapoolajal ja kindel tegutsemine teisel tõid Kalevile klubi ajaloo tõenäolisemalt kõige sensatsioonilisema võidu – Himki alistati 92:84 (57:38). Kui enne mängu võis arvata, et tihedat mängugraafikut trotsiv Himki annab mõnele oma staarmängijale puhkust, siis vastupidi – Euroliigas 8. kohta hoidev meeskond tuli, mängis ja kaotas oma parimas koosseisus. Seevastu Kalev pidi täna läbi ajama ilma Isaiah Broscoe’ta.

Thomas van der Mars tõi Kalevile 15, Bojan Subotic ja Branko Mirkovic 14, Janari Jõesaar 13 ja Cedric Simmons 12 punkti. Hiilgav meeskondlik sooritus! Himki mängu vedas nagu tavaliselt Aleksei Šved – temalt täna 30 punkti (kaugelt 5/14). Seevastu kogu ülejäänud meeskond eesotsas nelja NBA-kogemusega ameeriklasega esinesid enamiku mänguajast, nagu oleks kogu suguvõsa säästud kihlveokontorites Kalevi võidule panustanud. Kalev tabas täna 46% visetest, sh kaugelt 8/26. Himki tabas 40%liselt, sh kaugelt 14/39. Vabavisetest teenis Kalev 10 punkti rohkem, laud võideti 40:28. Suurim vahe tuli sisse kahepunktivisetest – Kalev tabas neid 19/32, vastased 11/23 – kolme sekundi alast teeniti punkte vastavalt 32:14.

Tasavägise avaveerandi, mille vältel Himki vaid paaril korral punktiga ette pääses, võitis Kalev 28:24. Kalevil poolel tegid skoori koguni kaheksa meest. Teisel veerandajal sai Kalev kaitse nii hästi paika, et vägev Himki ei teeninud kolme minutiga väljakult ainsatki korvi (visked 0/3). Kalev spurtis 10:1 ning kasvatas edumaad kogu teise veerandaja vältel. Poolaja lõpuks särasid tablool uskumatud numbrid – 57:38. Kalev oli kaheseid tabanud 13/16 (!) ja vabaviskeid 19/24, vastaste vastavad numbrid 8/16 ja 1/4 (!!!). Lauapallide seis Kalevile 22:8. Kolmanda veerandaja keskel tabas omakorda Kalevit rünnakul korralik kriis – punktita jäädi koguni neljaks ja pooleks minutiks ning Himki spurtis 13:0. Lähemale kui 12 punkti nad siiski ei jõudnud, Kalev sai taas hoo sisse ning Soku ja Dorbeki korvidest kärises vahe taas üle 20 punkti.

Viimast mänguveerandit alustas Kalev seisul 73:57. Sergei Monja kauge kahene tekitas küll korraks ärevust, kuid pärast vastastikuseid eksimusi õnnestus van der Marsil teha 2+1, Suboticil tabada hull kolmene ja Mirkovicil teenida pärast vaheltlõiget ebasportlik viga ja tasuks saadud rünnakul veel üks viga – pärast tema nelja tabavat vabaviset Kalev seitse minutit enne lõppu ees 84:65. Alles siis suutis Himki meeskonnana maksimaalse pingutuse välja panna. Kalev jäi taas rünnakul hätta, Himki spurtis 9:0 ja vahe vähenes 12 punktile. Dorbek meelitas vastaselt välja pallikaotuse, Subotic tabas kaugelt ja neli minutit enne lõppu võis korraks kergemalt hingata – 89:74.

Veel tabas kaugelt seni ainult tellistest müüri ehitanud Honeycutt, seejärel ka Monja. Honeycutti vabavisete järel oli vahe vaid kaheksa, mängida alla kahe minuti. Švedi ülikauge viske järel noppis Simmons laua ning Keedus realiseeris kiirrünnaku. 92:82, kui mängida alla 90 sekundi tähendas juba noort võitu ning kui Šved uuesti eksis ja Simmons lauda valitses, oli mäng tehtud.